Bota

Bush uron Biden dhe kërkon nga Trump të njohë rezultatin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:04 - 08/11/20 |
Al Do

Ish-presidenti republikan, George W. Bush ka uruar Joe Biden për fitoren në zgjedhjet presidenciale dhe ka kërkuar nga Donald Trump të pranojë rezultatin.

“Sapo fola me Presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden”, tha Bush në një deklaratë.

“Megjithëse kemi dallime politike, unë e njoh Joe Biden të jetë një njeri i mirë, i cili ka fituar mundësinë e tij për të udhëhequr dhe bashkuar vendin tonë”, ka thënë Bush.

Ai është tashmë i vetmi ish-president republikan që është ende gjallë. Në deklaratën e tij, Bush i kërkoi presidentit aktual të SHBA të njohë rezultatin.

“Pavarësisht se si keni votuar, vota juaj është numëruar. Presidenti Trump ka të drejtë të kërkojë rinumërime dhe të ndjekë sfida ligjore dhe çdo çështje e pazgjidhur do të gjykohet si duhet. Populli amerikan mund të ketë besim se këto zgjedhje ishin thelbësisht të drejta, rezultati ishte i qartë”, ka thënë Bush./ Opinion.al

Pas