Sport

Bojkoti i kampionatit/ Klubet e Superiores letër Ramës, 4 kërkesat e tyre


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:42 - 10/08/20 |
el ida

Klubet e Kategorisë Superiore i kanë dërguar një letër kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ku i kanë bërë me dije kërkesat e tyre pas mbledhjes së fundit të Ligës Profesioniste me FSHF-në.

Ata shkruajnë se pandemia ka dëmtuar financat e tyre, ndërsa e ardhmja duket mjaft pesimiste, ndaj pas bojkotimit të sezonit të ri, 10 klubet e Kategorisë Superiore i bëjnë thirrje kreut të qeverisë të përmbushë:

1.Ndryshimin e Ligjit të Sponsorizimeve

2. Përfshirjen e futbollit në TVSH-në e reduktuar me 6%

3.Faljen e gjobave dhe kamatvonesave

4. Zgjatjen e periudhës së përjashtimit nga tatim-fitimi mbi të ardhurat e futbollistëve nga 2-10 vite.

 

Pas