Bota

Bie rrjeti i restoranteve të Jamie Oliver


               Publikuar në : 22:51 - 21/05/19 |
Al Do

Rrjeti i restoranteve të yllit të emisioneve të gatimit, Jamie Oliver është mbyllur për shkak të problemeve ekonomike.

Ka qenë vetë Oliver i cili ka bërë të ditur lajmin ku thotë se ndihet i ‘shkatërruar’ pas mbylljes së 22 nga 25 restoranteve të tij.

Rrjeti i cili përfshin ‘Jamie’s Italian chain’, ‘Barbecoa and Fifteen’, i ka kaluar tashmë nën administrim KPMG.

Ky kolaps nuk është thjesht një dëm ndaj kuzhinierit të famshëm por edhe ndaj një personeli prej 1000 vetash të cilët tashmë do të duhet të kërkojnë punë diku tjetër.

Oliver është i njohur për librat e tij ‘Naked Chef’ dhe shfaqjet televizive të cilat janë transmetuar në gjithë botën që pasi ai u bë i njohur në Britaninë e Madhe 20 vjet më parë.

Megjithatë restoranti i famshëm ‘Fifteen Cornwall’ në Watergate Bay nuk është prekur nga ky kolaps ekonomik. Restorantet internacionale Jamie’s Italian, Jamie’s Pizzeria dhe Jamie’s Deli do të vazhdojnë të operojnë gjithashtu. /Opinion.al

Pas