Aktualitet

Betimi i Vorpsit te notereja, reagon Denar Biba: Ajo e di mirë procedurën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:33 - 14/11/19 |
Al Do

Nënkryetari i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Denar Biba e ka konsideruar një shfaqje të vullnetit për të marrë përsipër angazhimin në Gjykatën Kushtetuese veprimin e Arta Vorpsit që u betua para një notereje.

Biba shkruan se nuk kemi të bëjmë me betimin si anëtare e ardhshme e Gjykatës Kushtetuese por është një veprim që “qe tregon përgjegjësinë e Arta Vorpsit ne këto rrethana.”

Ai shton se Arta Vorpsi e di shumë mirë se Kushtetuta urdhëron për betimin e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese në Presidencë dhe jo para një noteri.

Padrejtësisht, një profesioniste serioze si Arta Vorpsi këto dite është gjetur ne qendër te një situate qe vetëm serioze nuk mund te quhet.
Ajo e di shume me mire se shume te tjere se si eshte procedura qe Kushtetuta urdheron per betimin e anetarit te Gjykates Kushtetuese. Me siguri, ky veprim i Artes, i vetedijshem, eshte thjesht shfaqje e njeanshme e vullnetit te saj per te treguar se merr persiper kete angazhim te jashtezakonshem, qe Kuvendi dhe koha ia ngarkoi. Nuk kemi te bejme me betimin si anetare e ardhshme e GjK, por besoj me nje deklarate qe tregon pergjegjesine e Arta Vorpsit ne keto rrethana.
Sepse Arta qe njoh une, perpara se gjithash, e ka marredhenien me emrin e saj te mire!
” shkruan Biba. /Opinion.al

Pas