Aktualitet

Berisha largohet nga votimi për presidentin: Dhunim i shëmtuar i KushtetutësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:27 - 04/06/22 |
Opi Nion

Në dalje të tij nga salla e kuvendit, ku ka kërkuar të flasë për procedurë dhe nuk është lejuar, kryetari i PD e ka cilësuar antikushtetues votimin e zotit Begaj.

“Në parlamentin e Shqipërisë po kryhet një dhunim i shëmtuar i kushtetutës, votohet në shkelje flagrate të kushtetutës, për president repubike njeriu që kalon ng karrigia e Shefit të Shtabit në karrigen e kreut të Shtetit, duke shkelur nenin 167 të kushtetutës, sipas të cilit ushtaraku aktiv nuk mund të emërohet apo nuk mund të zgjidhet në organe të tjera përveç detyrave të ushtrisë.

Pretendimi se ai dha dorëheqjen nga zero vlerë, sepse për ushtarakun jo dorëheqja, por miratimi dhe lirimi i tijnga detyra është rruga që e çliron nga obligimet ushtarake. Akti i dorëheqjes së tij të pretenduar është i pavlerë.

Zotit Meta i është dërguar zhdekeretimi dhe dekretimi i kandidatit, ai nuk ka shkuar aty veçse si kandidat për president”, tha Berisha.

Pas