Life Style

BBC fut në kuizin e javës lajmin se Dua Lipa mori nënshtetësinë shqiptareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:48 - 02/12/22 |
Opi Nion

Marrja e nënshtetësisë shqiptare e këngëtares me famë botërore Dua Lipa bëri që shumë prej mediave të huaja të shkruajnë për të.

Ndërkohë, së fundmi, artistja është bërë pjesë e një kuizi.

BBC ka futur në kuizin e javës lajmin se artistja Dua Lipa mori nënshtetësinë shqiptare.

BBC ka drejtuar pyetjen se nënshtetësia e cilit shtet i është dhënë këngëtares Dua Lipa për promovimin e saj përmes muzikës dhe famës së saj.

Ndërsa alternativat janë Shqipëria, Kosova dhe Bosnja.

“Ishte Shqipëria. Prindërit shqiptarë të Kosovës të Dua Lipës u vendosën në Londër rreth vitit 1992, mes tensioneve në atdheun e tyre.

Shqipja mbeti gjuha e saj e parë dhe familja u kthye në Kosovë kur ajo la shkollën fillore.

Në mesin e adoleshencës, ajo u kthye në Londër për të ndjekur karrierën muzikore.

Presidenti shqiptar Bajram Begaj tha se Lipa e kishte bërë vendin krenar me karrierën e saj globale dhe angazhimin në kauza të rëndësishme sociale”, shkruan më tej BBC./Opinion.al

Pas