Aktualitet

Bashkëshortja dhe vajza invalide,qytetari-Bashës:Jam i PS,por s’i votoj më


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:33 - 15/04/21 |
Opi Nion

Ramadan Allaraj, i cili ka dy invalidë në shtëpi, e ka të pamundur ta përballojë jetën me të ardhurat që merr.

Për shkak të dy të sëmurëve, kryefamiljari ka thënë se është detyruar të jetojë tek vajza tjetër e tij, Valbona, e cila vetë është dhe e papunë dhe me shtëpinë e shkatërruar nga tërmeti.

Në banesën në të cilën jeton Ramadan Allaraj ka qenë ditën e sotme kryedemokrati Lulzim Basha.
Gjatë takimit me Bashën, kryefamiljari është shprehur se ka qenë anëtar i Partisë Socialiste, por që është zhgënjyer nga qeverisja e 8 viteve të fundit.

Diskutimi mes Bashës dhe familjarëve:

Lulzim Basha: Zonja si është?
Ramadan Allaraj: Vallahi siç ka qenë, e sëmurë, brenda.
Lulim Basha: Me invaliditet?
Ramadan Allaraj: Invalide.
Lulim Basha: Sa vite ka këtë gjendje?
Ramadan Allaraj: 10 vite. Që 10 vite e kanë nxjerr kemp-in, ja kanë dhënë nja 80 mijë lekë. Vajza që 30 e ca sëmundje ka. I dhanë një herë një pension. Shoqërimin ja hoqën në 2014-ën. Shkova tani ta marrë pensioni, para një muaji, ja kishin heq edhe 100 mijë lekëshin tjetër. Merr 70 mijë lekë.

Valbona Allaraj: Është problem tani, se i kam marrë unë përsipër të gjitha këto.
Lulim Basha: Valbona ti punon diku?
Valbona Allaraj: Ka një vit që jam detyruar të lë punën që të kujdesem për këta të dy. Se kjo është shtëpia ime.
Lulim Basha: Domethënë prindërit edhe motra rrinë në shtëpinë tuaj?
Valbona Allaraj: Po!
Lulim Basha: Nuk kanë banesë tjetër. U përmbyt, pas përmbytjes ishte totalisht e shkatërruar, pastaj u shemb e gjitha rasti i tërmetit. Asnjë ndihmë më të vogël! Asnjë ndihmë më të vogël!
Valbona Allaraj: Asnjë ndihmë më e vogla, asnjë ndihmë më e vogla ta thuash. Ajo ka nevojë tani 2-3 qind mijë, 400 mijë në muaj i do ilaçe. Katër matje diabeti në ditë i do, që e ka diabetin e lartë.
Lulzim Basha: Me ato fishat?
Valbona Allaraj: Po fishat. 4 copë i do në ditë se s’bën. Me 4 insulina. Është çdo gjë me letra. Pastaj është motra invalide. Është invalide e lindur, t’ia heqë shoqërimin. E ka patur deri në 2014 e ka pasur.
Lulzim Basha: E ka pasur. Pastaj ja hoqën?
Valbona Allaraj: Po, po. Deri në 2014 ka qenë me shoqërim. Në 2014 e këtej
Lulzim Basha: 22 vjet mekanik, traktorist. Kur solli 98 mijë lekë më nxorën pension.
Valbona Allaraj: Edhe atë me gjykatë.

Ramadan Allaraj: Me gjyq. 2 milion e gjysmë i kam paguar edhe i mora se mi hoqën prapë. Unë realisht socialist i tërbuar kam qenë
Lulzim Basha: Anëtar i Partisë Socialiste apo votues?
Ramadan Allaraj: Anëtar.
Lulzim Basha: Anëtar?
Ramadan Allaraj: Po! Ma dëgjo një llaf. Kur kam shkuar për të marrë lekët e vajzës. Kam vajzën timen invalide që është 38 vjeçe, 37 vjeçe është, ja kanë hequr, unë nuk kam më besim, harroje!

Pas