Te Fundit

Basha në PPE: PD ka gati programin qeverisës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:37 - 02/09/15 |
b.f

BRUKSEL- “Partia Demokratike do të ketë së shpejti programin e saj qeverisës”. Kështu është shprehur lideri demokrat Lulzim Basha, edhe pse jemi afro dy vite larg zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare. Basha gjendet në Bruksel ku po zhvillohet Asambleja e Partisë Popullore Europiane.

Sic bën të ditur zyra e shtypit, Basha është shprehur se “programi i PD do t’i japë zgjidhje situatës së rëndë ekonomike në vend, zhbërjes së standardeve demokratike dhe do kthejë shpresën qytetarëve që ta shohin të ardhmen në vendin e tyre dhe jo tek emigrimi”. Sakaq mësohet se Basha ka marrë mbështetjen e presidentit Daul për të ofruar ndihmën e PPE për programin qeverisës të demokratëve. Kësaj radhe në PPE, Partia Demokratike ka bërë kërkesë për tu anëtarësuar me të drejta të plota. Kjo kërkesë do të hidhet në votim në ditët në vijim.

Gjatë takimeve me kryetarin e Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian, Elmar Brok, eurodeputetet Kukan, Fleckenstein, Rubig dhe zyrtarë të tjerë, Basha ka shprehur sheqtësimet e tij për zgjedhjet, mos zbatimin e marrëveshjes së dekriminalizimit dhe kandidimi në zgjedhje të personave me rekorde kriminale.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas