Kryesore

Basha: Eurobondi shkon tek oligarkët, dhe ata janë aq pak sa i zë një charter


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:47 - 30/12/21 |
Opi Nion

Në një dalje për mediat ku ka bërë në vija të përgjithshme analizën e vitit që po lëmë pas sipas opozitës, Lulzim Basha listoi tre elementë kryesorë që sipas tij po shkatërrojnë ekonominë e vendit: PPP, korrupsioni dhe borxhi publik.

“Borxhi shqiptar po arrin në 100% të PBB dhe asgjë nuk po pikon tek ekonomia, tek fermeri, tek qytetari. Eurobondi po shkon së bashku me pjesën tjetër të borxhit për konçensionet, për oligarkët që i zë vetëm një charter, madje një charter jo i madh. PPP, korrupsioni dhe borxhi janë 3 shkatërruesit e ekonomisë, ndërsa skandali i pagave na tregon si funksionon partia-shtet. Se si kemi një ushtri këshilltarësh, disa pa profesion, disa me precedentë krininal, ndërkohë që 80% e pagave është në kufijtë e pagës minimale dhe informaliteti I jashtëzakonshëm”, tha Basha./Opinion.al

Pas