Kronikë

Babai i 2 fëmijëve,viktima e aksidentit në Tiranë polic,natën punonte si taksist


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:09 - 11/11/21 |
Opi Nion

Luan Cenollari, baba i dy fëmijëve, është një nga viktimat e aksidentit të ndodhur në orët e para të mëngjesit në kryeqytet.

Cenollari po drejtonte një mjet tip “Honda” kur u godit nga mjeti tip “Citroen” që drejtohej nga shtetasi Emirjan Doko, që sipas policisë ishte i dehur dhe hyri me semafor të kuq dhe shpejtësi të lartë. Si pasojë e goditjes, Cenollari dhe pasagjeri që ndodhej në automet me të Ali Bejo humbën jetën.

Lidhur me ngjarjen e rëndë ka reaguar Sindikata e Shërbimeve Policore të Shqipërisë, e cila në një postim në rrjetet sociale shkruan se Cenollari ishte polic i burgjeve, përkatësisht forcës operacionale dhe pas punës punonte si taksist për të siguruar disa të ardhura më shumë.

“Sot në ora 03:15, nga nje aksident, u nda nga jeta Luan Cenollari, baba i dy femijeve, punonjes i Policise se Burgjeve me karriere mbi 20 vite ne sherbim. Aktualisht punonjes i Forcave Operacionale prane DPBurgjeve. Gjendja e veshtire ekonomike dhe pamundesia per te perballuar koston e jeteses ne metropol, kishte detyruar kolegun tone te ndjere, qe te punonte si taksi ne sherbim te qytetareve. Pagat e uleta ne polici, mospagesa e oreve shtese dhe punen ne ditet e pushimit javor, detyrojne koleget tane qe te kryejne nje pune te dyte pas sherbimit ose te vetelargohen nga sherbimi per shkak te diskriminimit ne page e kushte pune! Vetem pergjate vitit 2021 , deri ne Tetor, jane vetëlarguar nga Policia e Burgjeve mbi 220 punonjes dhe ky trend po vazhdon ne gjithe sistemin. Te ndalosh pagesen sipas ligjit per punen ne te shtuna dhe te djela, te mos paguash ditet teper mbi 22 dite/pune, te mos paguash rregullisht ditet e festave zyrtare, t’ju heqesh armatimin e brezit mbi 90% te stafit policor, normal qe do priten aksidente e braktisje sherbimi! Kjo eshte “dhurata” ccnjerezore qe dyshja zaptuese e burgjeve, po i ben punonjesve ne sistem. Nese ka Shtet normal, duhet te marre masa urgjente, qe te mos degjojme me lajme te trishta me vdekje te parakoheshme ne Policine e Burgjeve! Sindikata i shpreh ngushellime te ndjera familjes se kolegut tone duke garantuar qe do gjendet prane me gjithe mundesite e saj! Prehu ne paqe kolegu yne i nderuar!’-shkruhet në reagimin e sindikatës./Opinion.al

Pas