Bota

Asnjë masë për kufizuese, përse Suedia po sillet sikur nuk po ndodh asgjë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:06 - 25/03/20 |
Al Do

Sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), të paktën 2.200 njerëz janë infektuar me COVID-19 që nga e marta pasdite, dhe 36 kanë vdekur në Suedi.

Por ndryshe nga shumë vende të tjera të BE-së, jeta publike në Suedi nuk ka ende një ndalje. Koalicioni qeverisës i qendrës së majtë, deri më tani nuk ka imponuar kufizime sociale. Përkundrazi, ajo është mbështetur në sensin e përbashkët, duke rekomanduar që njerëzit të qëndrojnë në shtëpi nëse është e mundur, të përmbahen nga udhëtimet e panevojshme dhe të kufizojnë kontaktet sociale me njerëzit e moshuar.

Dyqanet dhe restorantet janë akoma të hapura, qytetarëve të BE-së ende u lejohet të hyjnë në vend dhe ngjarje të mëdha publike ende po zhvillohen, megjithëse me jo më shumë se 500 njerëz. Kopshtet dhe shkollat, deri dhe duke përfshirë klasën e nëntë, ende zhvillohen.

Jo të gjithë janë dakord me qëndrimin sikur nuk ka ndodhur asgjë. Të hënën, Saskia Pantell, kryetarja e Federatës Sioniste të Suedisë, postoi një fotografi në Tëitter ku tregonte një rrugë me bare të mbushur me tarraca dhe restorante, ku klientët e rinj ulen afër së bashku dhe shijojnë diellin e pranverës. “Kjo është e çmendur!” ajo shkroi, duke shtuar se ajo ishte “me të vërtetë e frikësuar nga qëndrimi në Suedi” gjatë shpërthimit të pandemisë.

Anders Tegnell, një nga epidemiologët më të mirë të Suedisë, ka qenë nën presion në rritje. Më 5 mars, ai tha se përhapja e epidemisë ndoshta kishte arritur në maksimum. Në atë kohë, vetëm 94 njerëz ishin infektuar në vend, një shifër që tani është shtuar në mijëra.

Megjithaatë numri i vërtetë nuk dihet pasi testimi në përgjithësi është i kufizuar për pacientët në spital dhe banorët e moshuar në shtëpi që tregojnë simptomat e COVID-19. Për më tepër, Agjencia e Shëndetit Publik ka refuzuar të bëjë vlerësime të rrezikut publik ose modele parashikimi për përhapjen e virusit.

Atëherë, pse Suedia ka zgjedhur të mos respektojë rregullat drakoniane të vendosura në vendet e tjera? Shpjegimi, thonë disa analistë, qëndron në politikën e Suedisë të agjencive publike të pavarura politikisht, përfshirë Agjencinë e Shëndetit Publik, e cila është qendra e menaxhimit aktual të krizave dhe niveli më i lartë i besimit të publikut.

Ndërsa qeveria në Suedi cakton përgjegjësinë për misionet e agjencive publike, përcaktimin e objektivave dhe buxheteve të tyre, për shembull, agjencive u garantohet liri nga i ashtuquajturi kontroll ministror, ​​që do të thotë se politikanët nuk kanë fuqinë për të ndërhyrë drejtpërdrejt në ditën e një agjensie publike dhe operacionet ditore Kjo është një traditë që përmbahet në Kushtetutën Suedeze, tha Lars Trägårdh, një historian dhe komentues publik, studimi i të cilit përqendrohet në shtetin e mirëqenies nordike.

“Ne po e shohim atë traditë teksa shpalloset tani,” tha Trägårdh, “pasi Agjensia e Shëndetit Publik ka për detyrë të jetë autoriteti kryesor për krizën e koronavirusit, dhe kryeministri dhe qeveria e tij pritet të dëgjojnë dhe të ndjekin këshillat e tyre . ”

Por, ndërsa ka mosmarrëveshje brenda komunitetit shkencor dhe më gjerë nëse strategjia e Suedisë ka qenë e shëndoshë apo e pakujdesshme, fjalia “Ne po ndjekim rekomandimet e Agjencisë së Shëndetit Publik” gjithashtu është bërë disi një mantra gjatë javëve të fundit, si qeveri përfaqësuesit janë mbështetur në direktivat e agjencisë kur formulojnë dhe mbrojnë masat e marra për të trajtuar epideminë.

Ekzistojnë tre aspekte për shoqërinë nordike me besim të lartë, tha Trägårdh. “Së pari, qytetarët kanë tendencë të besojnë shumë në agjencitë publike dhe besojnë se veprojnë në interes të publikut. Së dyti, autoritetet nga ana e tyre u besojnë qytetarëve të zbatojnë këshillat e tyre. Së treti, ekziston një nivel i lartë i besimit ndërpersonal ku suedezët i besojnë njëri-tjetrit për të vepruar me përgjegjësi. ”

E aplikuar për situatën aktuale, kjo do të thotë që ekspertët e shëndetit publik dhe politikanët veprojnë njësoj si supozimi se nuk ka as një pranim të përgjithshëm dhe as nevojë për legjislacion drakonian. Në vend të kësaj, ekziston një pritje që qytetarët të jenë në përputhje me rregullat, që ata të marrin përgjegjësinë personale dhe të shmangin turmat, të punojnë nga shtëpia, të mbajnë distancën e transportit publik, e kështu me radhë, pa qenë të armatosur fort për ta bërë këtë.

“Përgjigja dhe rezultati i Suedisë me siguri do të analizohen për vitet e ardhshme,” vazhdoi Trägårdh, “por këtu kemi disa avantazhe strukturore. Jo vetëm në lidhje me formën tonë të veçantë të qeverisjes dhe nivelin e lartë të besimit, por edhe sepse ne jemi një vend me popullsi të shpërndarë, ku ka shumë familje të vetme dhe distanca shoqërore është në thelb një karakteristikë kombëtare. /Opinion.al

Pas