-Shëndeti

Artritet, përballimi i emocioneveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:07 - 23/09/15 |
root

Të mësosh se vuan nga një sëmundje kronike të çfarëdolloji mund t’i çojë emocionet tuaja në një spirale ankthi dhe depresioni. Sipas një studimi të fundit, më shumë se 2/3 e njerëzve me artrit kanë thënë se në, kushtet e tyre janë ndikuar edhe emocionalisht. Gjithashtu, njerëzit që jetojnë me dhimbje të vazhdueshme kanë 4 herë më shumë shanse të kenë ankth dhe depresion sesa njerëzit që jetojnë pa dhimbje. Disa nga simptomat e depresionit përfshijnë atë të të ndjerit keq, humbje të interesit dhe kënaqësive për veprimtari të zakonshme, të ndjerit pa ndihmë dhe të vetmuar, luhatje të gjendjes shpirtërore, lodhje, përgjumje dhe mungesë oreksi.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas