Aktualitet

Arrestimi i Fatos Tushes, zgjidhet kryetarja e re e Bashkisë Lushnje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:27 - 16/07/21 |
Opi Nion

Me vendim të Këshillit Bashkiak, Eriselda Sefa është emëruar kryetare e Bashkisë Lushnje.

Votimi u mbajt ditën e sotme gjatë një mbledhje jashtë radhe për zgjedhjen e kryetarit të ri pas arrestimit të ish-kryetarit Fatos Tushe.

Në garë për Bashkinë e Lushnjes ishin dy nënkryetarët Gentian Nushi dhe Eriselda Sefa. Nushi u tërhoq për shkak se mban njëkohësisht edhe postin e kryetarit të PS për Lushnjen. Për pasojë në garë mbeti vetëm Sefa e cila mori besimin e 41 këshilltarëve të bashkisë.

Sefa është emëruar në krye të Bashkisë Lushnje pas arrestimit të Fatos Tushes dhe zyrtarëve të tjerë të këtij institucioni. Mbi ta rëndon akuza e shpërdorimit të detyrës pasi rezultojnë të përfshirë në një tender abuzim me fond 24 milionë lekë për rehabilitimin e një kanali ujitës.

Pas arrestimi, Tushe u shkarkua nga kreu i Bashkisë së Lushnje me vendim të Këshillit të Ministrave./Opinion.al

Pas