Aktualitet

Përmbytjet në Europë, Ministria e Jashtme tregon a ka shqiptarë të prekur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:52 - 16/07/21 |
Opi Nion

Me dhjetëra persona kanë ndërruar jetë si pasojë e përmbytjeve të mëdha që kanë përfshirë Europën, kryesisht në Gjermani dhe në Belgjikë ndërsa shumë të tjerë rezultojnë të zhdukur.

Lidhur me këtë situatë, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme  ka bërë me dije se janë në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet vendase. Deri më tani, bazuar në informacionet që përditësohen orë pas ore nuk ka asnjë raportim për shtetas shqiptarë të prekur nga situata e motit të keq.

Për të gjithë shtetasit shqiptarë që ndodhen në Gjermani, Belgjikë, Holandë dhe Zvicër MEPJ njofton qytetarët shqiptarë që të kontaktojnë me ambasadat e Republikës së Shqipërisë në numrat e emergjencës si më poshtë:

Ambasada e RSH-së në Berlin: +49 174 8619587

Ambasada e RSH-së në Belgjikë:  + 0032485401237

Ambasada e RSH-së në Holandë: +31616275159

Ambasada e RSH-së në Zvicër:  +41774099729

Pas