Bota

“Arma e re e rusëve”,zyrtarja:25 gra dhe vajza të mitura janë përdhunuar në Bucha


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:04 - 06/04/22 |
Opi Nion

Njëzet e pesë gra dhe vajza kanë thënë se janë përdhunuar nga forcat ruse në Bucha. Lajmi është dhënë nga Lyudmyla Denisova, Komisionerja për të Drejtat e Njeriut në Parlamentin ukrainas për BBC.

Ajo tha se në një linjë telefonike që ofron mbështetje kishte marrë të paktën 25 raporte për përdhunim të grave dhe vajzave të moshës 14 deri në 24 vjeç nga ushtarë rusë.

Ajo tha se Ukraina kishte prova të “gjenocidit të popullit ukrainas” dhe të krimeve ushtarake, duke shtuar se përdhunimi ishte “arma e re” e forcave ruse.

Denisova shtoi: “Së bashku ishin 25 gra të moshës 14-24 vjeç që u përdhunuan nga ushtarët rusë.

“Janë 25 femra të moshës 14-24 vjeç që u përdhunuan nga ushtarët rusë. Kjo po ndodhte prej një muaji. Ne do të vazhdojmë t’i dokumentojmë këto krime të tmerrshme në mënyrë që çdo kriminel do të dënohet.”

Rusia ka mohuar kryerjen e mizorive në Bucha./Opinion.al

Pas