Bota

Arabia Saudite ndryshon version, vrasja e gazetarit ishte e paramenduar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:00 - 25/10/18 |
el ida

Prokurori i Përgjithshëm i Arabisë Saudite tha se provat që u shpërndanë nga Turqia tregojnë se vrasja e disidentit saudit gazetarit Jamal Khashoggi ishte e paramenduar. Nën presionin ndërkombëtar, ai qëndroi larg pohimit të mëparshëm se vdekja ishte një aksident.

Në një deklaratë të bërë në Agjensinë Saudite të Shtypit, prokurori i përgjithshëm tha se përfundimi u bazua në informacionin e shpërndarë nga autoritetet turke.
“Prokuroria Publike ka marrë informacione nga ana turke përmes Grupit të Përbashkët të Punës midis Mbretërisë së Arabisë Saudite dhe Turqisë që tregojnë se të dyshuarit për përfshirjen në incident kishin vepruar me një qëllim paraprak” thuhej në deklaratë.

Zoti Khashoggi, një kritik i qeverisë, u vra brenda konsullatës së mbretërisë Saudite në Stamboll më 2 tetor. Versioni zyrtar saudit i asaj që ndodhi me gazetarin ka ndryshuar nga versioni fillestar.
Arabia Saudite javën e shkuar tha se z. Khashoggi u vra në konsullatë nga një agjent mashtrues pas një argumenti të nxehtë që u kthye në një luftë, duke cituar rezultatet paraprake të hetimeve të brendshme.

Ky shpjegim ishte në kundërshtim me atë të autoriteteve turke, të cilat thanë se z. Khashoggi u drogua, u vra dhe u zhduk menjëherë sapo hyri në konsullata./Opinion.al

Përshtati: Elida Marvataj

Pas