Aktualitet

Akuzohet për shpërdorim detyre, sa vite burg kërkon SPAK për Thoma Gëllçin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:37 - 17/05/22 |
Opi Nion

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka shpallur këtë të martë pretencën për Thoma Gëllçin.  Mësohet se SPAK ka kërkuar 2 vite e 6 muaj burg për ish-Drejtorin e Radio Televizionit Publik Shqiptar, por duke qenë se përfiton nga gjykimi i shkurtuar, dënimi ulet në 1 vit e 8 muaj burg.

Kutojmë se Gëllçi akuzohet për shpërdorim detyre. Ai dyshohet se ka abuzuar me një tender me vlerë rreth 87 milionë Lekë për hapjen e kanalit RTSH Agro.

Për 3 anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave, SPAK kërkoi 12 muaj burg./Opinion.al

Pas