Aktualitet

Akuzat e Petro Koçit, Lame: Politika mos përzihet me proceset e Kadastrës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:12 - 30/07/21 |
Opi Nion

Artan Lame, drejtori i Përgjithshëm i Kadastrës referuar akuzave të Petro Koçit shprehet se politika duhet të qëndrojë larg proceseve që i takojnë Kadastrës në Fier.

Lame thotë se po çon vet në organet e drejtësisë dosje të cilat duhen hetuar dhe për këtë kërkon ndihmën e Prokurorisë dhe SPAK.

‘’Hedhur akuza më duke fjalë e rëndë. Pa dashur të hyj në polemika, politika ti rrijë larg procesit. Të merret me vizion dhe drejtimin. Kapiteni le të drejtojë anijen, ai që mban motorin le të na lënë të bëjnë punën. Ndryshe anija ose do ngecë ose do të përplaset diku. Politika të rrijë larg këtyre proceseve. Unë vetë si drejtor i përgjithshëm kam çuar dhe po çoj dosje për hetim të mëtejshëm, me një arsyetim shumë të thjeshtë. Ka dy kategori dosjesh me probleme, e para mitmarrja, gjoba, futja e dorës në xhepin e tjetrin. Dhe e dyta janë problematikat e trashëguara, shit-blerjet e dyshimta, troje  të dhëna këtu e të regjistruara vend tjetër. Kjo kërkon kohë. Me të dy këto procese po ecim. Le të vijë Prokurori dhe SPAK të na ndihmojë. ‘’- tha Artan Lame.

Petro Koçi hodhi akuza pak ditë më parë se në Fier se bota e krimit është përfshirë në financat publike dhe tenderat fitohen nga trafikantët./Opinion.al

Pas