Aktualitet

Akull në rrugë, shtatë këshilla për drejtuesit e automjeteve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:28 - 17/01/21 |
Opi Nion

Ditët e fundit Shqipëria është përfshirë nga temperatura të ulëta si dhe nga reshje dëbore, gjë e cila ka sjellë praninë e akullit në disa akse rrugore të vendit.

Referuar situatës në vendin tonë, Drejtoria e Autoritetit Rrugor Shqiptar jep disa këshilla për drejtuesit e automjeteve që të kenë kujdes në rrugë.

Këshillat:

Udhëtoni me kujdes gjatë dimrit!

UDHËTONI ME KUJDES në ditët me mot të acartë!

🚗🌨❄️☃️

✅Verifikoni që sistemet e ngrohjes së kabinës, xhamave dhe pasqyrave funksionojnë në mënyrën e duhur!

✅Përdorni antifreeze për sistemin e ftohjes së motorit!

✅Qarkulloni vetëm me goma të përshtatshme për stinën e dimrit!

✅Mbani gjithnjë në makinë mjetet e domosdoshme për qarkullimin në temperatura ekstreme (zinxhirë, pastruese për akullin e xhamave, etj.)

🌨Kur ka dëborë apo ngricë, koeficienti i fërkimit me asfaltin ulet ndjeshëm. Ruani distancë sigurie shtesë nga mjeti që ju paraprin!

⚠️Mos kryeni manovra të nxituara veçanërisht në prani të dëborës!

‼️Tregohuni të kujdesshëm me frenimin dhe rrotullimet e timonit!

Pas