Te Fundit

Afera e CEZ, Ismailaj 4.5 mln euro pa kryer asnjë punëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:48 - 22/09/15 |
b.f

Historia e aferës korruptive midis CEZ dhe DIA-s nisi ne vitin 2010 ne kohen kur CEZ deklaroi se nuk kishte mundesi te mblidhte te ardhurat qe vinin nga debite e akumuluara nga mos arketimi i faturave te energjise elektrike dhe per kete qellim nisi te kontraktonte kompanite te treta per mbledhjen e borxheve. Me 1 shtator 2010 CEZ shperndarje lidh nje kontrate 2 vjecare te paligjshme me kompanine DIA te administruar nga Kastriot Ismailaj. Kontrate e cila rezultoi me pas se nuk kishte kaluar ne Keshillin Mbikqyres te CEZ, por ishte firmosur ne menyre te parregullt nga dy administratoret Joseph Heysek dhe Ian Ivan. Kontrata  kishte per qellim mbledhjen nga DIA te detyrimeve te prapambetuara, ku 49 per qind e debive te mbledhura do ti kalonin DIA-s. Ne vitin 2011 CEZ prishi ne menyre te njeanshme kontraten me DIA, me argumentimin se nuk kishte rene dakord per vendosjen e nje targeti te ri per mbledhjen e borxheve. Cka beri qe DIA ti drejtohet Gjykates se Arbitrazhit ne Vjene, duke kerkuar nga CEZ tashme ne administrim shteteror, demshperblimin prej 180 milion euro. Por ne fakt nje dokument i Clifford Chance avokatit qe mbron te drejtat e Shqiperise ne Gjykaten e Arbitrazhit, ka zbuluar se Kastriot Ismailaj ka perfituar nga CEZ  nje shume prej 4.5 milion eurosh te cilat nuk dihen se ku kane shkuar. Para te cilat thuhen se u paguan per nje raport per identifikimin e debitoreve, por qe nuk kishte vlere. Por qe Clifford Chance shkruan se “brenda transfertave te lekeve qe DIA mori nga CEZ ishin edhe politikane te rendesishem shqiptare, midis tyre edhe nje ish kryeminister i perfshire ne korrupsion” . Afere prej 4.5 milion eurosh per te cilen Ismailaj tashme eshte  ndaluar nga drejtesia.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas