Aktualitet

Abetarja e unifikuar/ Rama: RMV parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi e SerbinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:32 - 12/09/22 |
Opi Nion

Gjatë fjalës së tij në Kongresin e Arsimit, Kryeministri Edi Rama bëri me dije se Maqedonia e Veriut e ka miratuar në parim abetaren e unifikuar të gjuhës shqipe për popullatën shqiptare. Po ashtu ai tha se është diskutuar edhe me Serbinë dhe Malin e Zi.

  “Maqedonia e Veriut e ka miratuar në parim abetaren. Kemi diskutuar me Malin e Zi edhe me Serbinë për pjesën e popullatës shqiptare. Është e rëndësishme sot të kujtoni nga u nisëm dhe përsëri edhe në këtë fushë vlen e njëjta gjë. Po të kujtojmë nga u nisëm sot jemi dita me natën. Po të mendojmë ku duhet të shkojmë sot jemi nata me ditën. Kemi shumë për të bërë. Jo se kështu duhet thënë për tu dukur mirë, por sepse kjo është e vërteta. Mësuesit dhe mësueset ishin skllevër të politikës, nuk mund të vendosnin asgjë për fatin e tyre. Mund të gdhiheshin në një vend pune dhe mund të ngryseshin në një vend tjetër. I gjithë sistemi ishte i bazuar te politika, tesera e partisë dhe heqja e mësuesve nga kthetrat e politikës, pavarësimi i tyre, vendosja e figurës në qendër, e ka ndryshuar si ditën me natën situatën e mësuesve”-Rama.

Pas