Bota

838, Spanja kalon edhe Italinë për numrin e viktimave në 24 orë


               Publikuar në : 19:56 - 29/03/20 |
Opi Nion

Spanja kalon Italinë për numrin e  viktimave të shënuar në 24 orë, duke arritur në 838, ndërkohë që Italia ka shënuar sot 756 vdekje. Me këto shfira Spanja arrin në total 6.528 persona që kanë hubur jetën pasi janë prekur nga koronavirus.

Sipas buletinit të së dielës, numri total i të prekurve në vend ka shkuar në 78,797  raste, nga të cilët 5,000 pacientë në terapi intensive dhe  më shumë se 14,700 të shtruar. Ndërkohë që numri i të prekurve ka një rënie të lehtë me 6 mijë persona në ditë, Madridi zona më e goditur e vendit ka ndryshuar sërish politikat, duke mos testuar më pacientë që janë me simptoma të dyshimta.

Spanja ka qenë e mbyllur në masa strikte që nga 14 Marsi, por mbrëmjen e së shtunës Kryeministri Pedro Sanchez njoftoi edhe rregulla më të ashpra, të paktën deri më 9 Prill./Opinion.al

 

Pas