Kronikë

Aksidentet rrugore, Urgjenca Kombëtare: Më shumë të vdekur se në luftë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:47 - 15/01/21 |
Doriana Çepunaj

Urgjenca Kombëtare ka bërë bilancin e vitit që lamë pas, nga i cili rezulton se viti 2020 u mbyll me 6248 aksidente, ku humbën jetën 159 persona.

Tirana është qyteti që ka shënuar numrin më të lartë të aksidenteve me 2631 të tillë, e më pas vijnë qytetet e tjera si Vlora me 803, Durrësi me 576 etj.

Duke u nisur nga të dhënat, Qendra Kombëtare e Urgjencave Mjekësore iu ka bërë thirrje drejtuesve të automjeteve që të kenë kujdes dhe të udhëtojnë me shpejtësi brenda normave të lejuara.

Statusi i Urgjencës Kombëtare

KUJDES: Ka më shumë të vdekur nga aksidentet rrugore sesa nga luftrat!

👉 Aksidentet rrugore janë “VRASËSE”  ‼️ 6248‼️ Aksidente rrugore janë regjistruar gjatë vitit 2020 në të gjithë vendin tonë.

👉 Viti që sapo iku, ishte një vit i vështirë. Si pasojë e pandemisë së COVID-19 në vendin tonë deri tani fatkeqësisht kanë humbur jetën  1261 persona.

👉 Ndërsa nga aksidentet rrugore fatkeqësisht kanë humbur jetën 159 persona.

👉 Edhe pse gjatë vitit 2020 kemi patur shpesh edhe kufizim lëvizje numri i aksidenteve rrugore është shumë i lartë.

👉 Numrin më të lartë të aksidenteve e regjistron Tirana me 2631 aksidente, e më pas vijnë qytetet e tjera si Vlora me 803, Durrësi me 576 etj.

👉 Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ju mban vazhdimisht të informuar mbi aksidentet rrugore dhe ju këshillon të tregoheni të kujdesshëm dhe të respektoni rregullat e qarkullimit rrugor.

👉 Aksidentet sipas qarqeve:

📌Tiranë: 2631 aksidente.

📌 Durrës: 576 aksidente.

📌 Berat: 328 aksidente.

📌Elbasan: 458 aksidente.

📌Fier: 442 aksidente.

📌 Gjirokastër: 167 aksidente.

📌 Korçë: 359 aksidente.

📌Kukës: 50 aksidente.

📌Lezhë: 297 aksidente..

📌 Shkodër: 85 aksidente.

📌 Vlorë: 803 aksidente.

📌Dibër: 52 aksidente.

‼️Duke shprehur shqetësimin për numrin në rritje të aksidenteve rrugore, Qendra Kombëtare e Urgjencave Mjekësore ju këshillon të drejtoni mjetin tuaj me kujdes dhe brenda normave të lejuara.

👉Ka ardhur koha ti themi STOP humbjes së jetës për mos respektim të rregullave të qarkullimit rrugor!

JavaScript SDK
IFrame
Mbyll
Place this code ëherever you ëant the plugin to appear on your page./Opinion.al

 

Pas