Politikë

25 Prilli/Alibeaj: 41 institucion nuk kanë thyer përgjigje, gati kallëzimi penal


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:57 - 17/11/21 |
Opi Nion

Kryetari i Komisionit Hetimor për Zgjedhjet e 25 prillit, Enkelejd Alibeaj, zbardhi listën me 41 institucione të qeverisjes qendrore dhe lokale, që nuk kanë kthyer akoma përgjigjet për kërkesat e komisionit për hetim. Institucionet janë që nga Ministria e Brendshme apo e Rindërtimit deri tek Bashkia e Tiranës dhe 27 bashki të tjera.

Institucionet:

 1. Drejtoria e përgjithshme e arsimit prauniversitar, nuk ka kthyer përgjigje.
 2. Inspektorati i mbikqyrjeses se tregut, nuk ka kthyer përgjigje.
 3. Autoriteti Kombëtar për Sigurinë dhe Emergjencat në Miniera, nuk ka kthyer përgjigje.
 4. Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial, nuk ka kthyer përgjigje.
 5. Këshilli Kombëtar i Territorit, nuk ka kthyer përgjigje.
 6. Ministria e Brendshme
 7. Ministria e Arsimit
 8. Ministria e Drejtësisë
 9. Ministria e Mbrojtjes
 10. Ministria e Kulturës
 11. Ministria e Turizmit
 12. Shërbimi Informativ Shtetëror
 13. Drejtoria e Policisë së Shtetit

Bashkitë të cilat nuk kanë kthyer përgjigje:

 1. Berat
 2. Kuçovë
 3. Dibër
 4. Kruje
 5. Cërrik
 6. Patos
 7. Lushnjë
 8. Divjakë
 9. Libohovë
 10. Tepelenë
 11. Këlcyrë
 12. Shkodër
 13. Dropull
 14. Korçë
 15. Maliq
 16. Pustec
 17. Tropojë
 18. Lezhë
 19. Mirditë
 20. Vau i Dejës
 21. Pukë
 22. Tiranë
 23. Kamëz
 24. Vorë
 25. Konispol
 26. Durrës
 27. Krujë
 28. Mirditë

Afati për dorëzimin është deri sot në mbylljen e orarit zyrtar. Nëse deri atëherë nuk do të ketë përgjigje, Kryetari i Komisionit Alibeaj dekalroi se të gjithë do të ndiqen penalisht për shkelje detyre, një masë që e parashikon ligji për komisionet hetimore.

Nëse në orën 16.00 të ditës së sotme pas kontrollit që sekretaria do të bëjë në protokollin e Kuvendit do të rezultojë që ka ende përgjigje të paardhura, do të konsiderohet që ky detyrim ligjor ndaj Kuvendit të Republikës, nuk është përmbushur dhe duke qenë i tillë së paku të reagojmë për të paraqitur kallzim penal për shpërdorim detyre ndaj këtyre institucioneve që nuk i janë përgjigjur këtij detyrimi ligjor”,-tha Kryetari i Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 Prillit, Enkelejd Alibeaj.

Pas