-Kulturë

1924/ Ahmet Zogu: Qeveria e Fan Nolit persekutoi kryengritësit matjanë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:53 - 01/05/22 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja

“The Paris Time” ka botuar, të mërkurën e 31 dhjetorit 1924, në ballinë, një shkrim në lidhje me rikthimin asokohe në pushtet të Ahmet Zogut.

 Ahmet Zogu merr udhëheqjen e Shqipërisë

Beograd, e mërkurë. — Ahmed Zogu, prijësi i kryengritësve shqiptarë, i cili së fundmi detyroi Imzot Fan Nolin dhe kabinetin e tij të largoheshin jashtë vendit, i ka njoftuar Qeverisë Jugosllave se :

Qeveria revolucionare e Imzot Fan Nolit, pasi ka provokuar me akte arbitrare dhe persekutime të llojeve të ndryshme një kryengritje në rajonin e Matit, është detyruar të largohet nga vendi. Në pritje të formimit të një qeverie të re dhe në përputhje me një dekret të qeverisë së vjetër legjitime, unë kam marrë drejtimin me të drejtë si shefi i ushtrisë së re. Të gjithë zyrtarët e kanë njohur autoritetin tim.

https://www.darsiani.com/la-gazette/the-paris-time-1924-ne-pritje-te-formimit-te-nje-qeverie-te-re-ahmet-zogu-prijes-i-shqiperise-qeveria-revolucionare-e-fan-nolit-persekutoi-kryengritesit-matjane/

Pas