Aktualitet

100-vjetori i Luftës së Vlorës,Rama batuta me Ruçin:Gramoz mos më ndërprit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:04 - 02/09/20 |
Opi Nion

Sot është është përkujtuar 100-vjetori i Luftës së Vlorës. Në ceremoninë që po mbahet në “Sheshi i Flamurit” kanë marrë pjesë presidenti Ilir Meta, kryeministri Edi Rama, kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi dhe politikanë të tjerë.

Gjatë fjalës së tij, kryeministri Rama u shpreh se vlonjatëve u jemi borxhlinj për atë që kanë bërë. Në fjalën e tij nuk kanë munguar edhe batutat me kryetarin e Kuvendit, duke i thënë që të mos e ndërpresë se kjo nuk e përjashton ndihmën që ka dhënë Tepelena.

Kur Flamurtari mundi Barcelonën në ’87, në Spanjë shtypi shkroi me admirim të posaçëm për fitoren që arriti të korrte për nga përmasat, si ajo e Davitit kundër Golias. Por cfarë lidhje ka suksesi i Flamurtarit dhe arsyen përse jemi këtu? Për luftën e Vlorës në 1920 dhe figurën e Selam Musait, kanë analogjinë e së pamundurës që është në ADN-në e gjakut të vlonjateve, që më shumë se një herë historia jonë e përbashkët ka thurur.

Një popull me një aftësi të hatashme për të kaluar kufijtë e asaj që është e mundur dhe për të realizuar në momente të caktuara dicka të pamundur. Lufta e Vlorës është nga më të të veçantat në historinë e përbotshme, një luftë e fituar nga pala që ishte objektivisht e humbur. Festa vijoi me ditë me radhë. Mes tingujve të muzikës, që Musolini i kushtoi një shkrim kësaj, dy vite përpara se të merrte pushtetin në Romë.

Tajar Zavalani një penë e spikatur, shpjegon në një libër të tij se marrëveshja për lirinë e Vlorës ishte i pari dokument që nënshkroi qeveria shqiptare me kushte të barabarta. Është lufta e Vlorës që edhe shteti shqiptar ekzsiton dhe ka forcën dhe  mundësinë të ushtrojë të drejta të barabarta në raport me cdo entitet tjetër.

Te lufta e Vlorës gjendet një nga ato momente formuese të organizimit të ri të shtetit shqiptar dhe faktikisht kjo na bën të gjithëve që vlonjateve t’u jepmi borxhlinj jo thjesht për dicka që është shumë e madhe në vetvete, por dy herë, se edhe për arsye të luftës së Vlorës. Gramoz (i drejtohet Ruçit) mos më ndërprit se nuk e përjashton kjo, të ngelemi borxhlinj ndaj Tepelenës që ka ndihmuar Vlorën, apo ka ditur të udhëheqë” tha Rama./ Opinion.al

Pas