Aktualitet

Zyrtari i lartë i BE: Shqipëria zhvillim jo të qendrueshëm


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:27 - 16/11/15 |
b.f

TIRANË- Drejtori e Zgjerimit në Komisionin Europian, Christian Danielsson ka deklarur sot se Shqipëria nuk ka një zhvillim të qendrueshëm ndaj progres-raporti për nisjen e negociatave ishte negativ.

Gjatë një konferencë me ministren e Integrimit, Klajda Gjosha, ai tha egzaktësisht: “Jam i kënaqur që gjendem sot në Tiranë. Është koha e duhur që ne të diskutojmë progresin që ka bërë Shqipëria. Kemi pasur sot diskutime të frytshme për aspekte të ndryshme të këtij progresi që është arritur. Raporti e ka treguar qartë që progresi në Shqipëri nuk ka qenë i qëndrueshëm, është e qartë edhe vendosmëria e Shqipërisë për të ecur përpara dhe këtë e kemi parë qartë në disa hapa konkretë që janë ndërmarrë, megjithatë në raport kemi treguar ku ka nevojë që të ketë ecuri të mëtejshme”.

Sipas tij reforma në drejtësi, lufta ndaj krimit të organizuar dhe rritja ekonomike e Shqipërisë”, është ajo që pret BE.  “Reforma në gjyqësor është kaq thelbësore, ndaj mezi pres të dëgjoj se ka patur hapa të mëtejshëm në këtë reformë”, u shpreh Danielsson.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas