Rajoni

Zgjedhjet e 17 tetorit, Kurti me video-mesazh për diasporën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:28 - 10/08/21 |
Opi Nion

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti iu ka bërë thirrje bashkatdhetarëve që jetojnë jashtë vendit që të marrin pjesë në zgjedhjet lokale të 17 tetorit.

Nëpërmjet një videomesazhi të publikuar në rrjetet sociale, Kurit thotë se vota e diasporës është e rëndësishme për të zgjedhur drejtuesit lokal në Kosov.

Kurti përmes një videomesazhi të publikuar në Facebook, ka pohuar se vota e diasporës është shumë e rëndësishme.

“Deri me datë 18 gusht është afati i regjistrimit për të votuar prej jashtë vendit. Nxitoni, regjistrohuni, dhe ndihmoni e inkurajoni të tjerët ta bëjnë një gjë të tillë. Është e një rëndësie edhe më të lartë se zgjedhjet qendrore pjesëmarrja e mërgatës në zgjedhjet lokale që do të mbahen me datë 17 tetor. Vota e juaj shumë herë është treguar vendimtare në përcaktimin e kursit politik e zhvillimor që ka marr vendi, andaj mos e lëni për ditën e radhës apo ditën e fundit, aplikoni sa më parë dhe hyni në rrjedhën teknologjike që do ju përcjellë me instruksione deri në ditën e votimit. Qyteti e lagjja, komuniteti e familja, kushtet më të mira për jetë dhe mundësitë tona për zhvillim janë të lidhura me nivelin lokal para së gjithash andaj t’ia njohim rëndësinë e vërtetë zgjedhjeve të 17 tetorit”, ka thënë Kurti.

Zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor, ndërkohë  subjektet politike kanë kohë 30 ditë për të bërë fushatë zgjedhore./Opinion.al

Pas