Bota

Zelensky shkarkon shefin e sigurisë në Kharkiv: Nuk punoi për mbrojtjen e qytetitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:23 - 29/05/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka folur për vizitën e tij të dielën në qytetin e Kharkiv, udhëtimi i tij i parë jashtë rajonit të kryeqytetit që nga pushtimi rus.

“Kharkovi pësoi goditje të tmerrshme nga pushtuesit. Ndërtesat gjysmë të rrënuara. Rusia e ka humbur tashmë jo vetëm betejën për Kharkivin, jo vetëm betejën për Kievin dhe veriun e vendit tonë”,-tha ai.

“Ajo humbi të ardhmen e saj dhe çdo lidhje kulturore me botën e lirë.”

Zelensky vlerësoi autoritetet në Kharkiv, por tha: “Për fat të keq, nuk mund të them të njëjtën gjë për udhëheqjen lokale të shërbimit të sigurisë.”

Ai tha se ka shkarkuar kreun e SBU-së rajonale, i cili “nuk punoi për të mbrojtur qytetin që në ditët e para të një pushtimi në shkallë të gjerë dhe mendonte vetëm për veten e tij personalisht”.

Zelensky tha se “një e treta e rajonit të Kharkivit është ende nën okupim. Ne patjetër do ta çlirojmë të gjithë territorin.”/Opinion.al

Pas