Bota

Zelensky i bën thirrje BE-së për paketën e 7-të të sanksioneve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:25 - 22/06/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se një “paketë e shtatë e sanksioneve të Bashkimit Evropian është e nevojshme sa më shpejt të jetë e mundur”.

Kjo erdhi ndërsa 27 liderët e BE-së po takohen këtë javë për të marrë një vendim përfundimtar mbi dhënien zyrtarisht të statusit të kandidatit Ukrainës.

“Unë do të bëj çmos për të siguruar që vendimi historik i Bashkimit Evropian të miratohet. Kjo është e rëndësishme për ne”,-tha Zelensky.

Zelensky foli gjithashtu për “politikën anti-evropiane” të Rusisë dhe përgjigjen e Moskës ndaj Lituanisë që bllokoi mallrat e sanksionuara nga Evropa.

“Rusia duhet të ndjejë një rritje të vazhdueshme të presionit për luftën dhe për politikën e saj agresive anti-evropiane,”-tha ai.

“Një tjetër kërcënim rus për Lituaninë, një valë tjetër presioni energjetik, një grup tjetër gënjeshtrash nga zyrtarët rusë për krizën ushqimore janë të gjitha argumente për të rënë dakord për paketën e shtatë të sanksioneve”,-shtoi ai./Opinion.al

Pas