Bota

Zelensky: Eliminimi i djemve në Mariupol do t’i japë fund bisedimeve me Rusinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:38 - 16/04/22 |
Opi Nion

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se eliminimi i ushtarakëve ukrainas në qytetin e Mariupolit do t’i japë fund bisedimeve me Rusinë.

Duke iu referuar një qyteti jashtë Kievit që është shkatërruar nga granatimet e rënda, Zelensky tha: “Mariupol mund të jetë si 10 Borodyankas.

“Dua të them se eliminimi i ushtrisë sonë, djemtë tanë, do t’i japë fund të gjitha negociatave.

Ai tha se Ukraina nuk do të tregtojë as territorin dhe as njerëzit e saj, duke shtuar: “Sa më shumë vende si Borodyanka të ketë, aq më e vështirë do të jetë”.

Më herët, Ukraina këmbënguli se trupat e saj po qëndronin ende në rrënojat e Mariupolit, ku forcat ukrainase janë shtyrë përsëri në punimet e metalit Azovstal pranë portit./Opinion.al

Pas