Bota

Njeriu më i pasur i Ukrainës zotohet të rindërtojë qytetin e Mariupolit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:14 - 16/04/22 |
Opi Nion

Njeriu më i pasur i Ukrainës është zotuar të ndihmojë në rindërtimin e qytetit të Mariupolit, i cili është përballur me agresionin rus që nga fillimi i luftës.

Rinat Akhmetov, i cili zotëron prodhuesin më të madh të çelikut në Ukrainë, Metinvest, tha se perandoria e tij e biznesit ishte shkatërruar nga tetë vjet luftime në lindje të Ukrainës, por ai ishte i sigurt se “ushtarët e guximshëm” të vendit do të mbronin qytetin jugor.

Ai tha: “Mariupol është një tragjedi globale dhe një shembull global i heroizmit. Për mua, Mariupol ka qenë dhe do të jetë gjithmonë një qytet ukrainas.

“Unë besoj se ushtarët tanë trima do të mbrojnë qytetin, megjithëse e kuptoj se sa e vështirë dhe e vështirë është për ta.”

Akhmetov nuk tregoi vendndodhjen e tij aktuale, por ai tha se kishte qenë në Mariupol më 16 shkurt.

“Për ne, lufta shpërtheu në vitin 2014. Ne humbëm të gjitha pasuritë tona si në Krime ashtu edhe në territorin e pushtuar përkohësisht të Donbasit. Ne humbëm bizneset tona, por kjo na bëri më të ashpër dhe më të fortë,” shtoi ai.

“Kam besim se, si biznesi më i madh privat i vendit, SCM do të luajë një rol kyç në rindërtimin e Ukrainës pas luftës.

Do të na duhet patjetër një program ndërkombëtar rindërtimi i paprecedentë, një plan Marshall për Ukrainën.

“Unë besoj se ne të gjithë do të rindërtojmë një Ukrainë të lirë, evropiane, demokratike dhe të suksesshme pas fitores sonë në këtë luftë”,-ka thënë ai.

Pas