Bota

Zbulohet vrasësi serial në Japoni që i gjente viktimat në rrjetet sociale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:08 - 01/10/20 |
Al Do

Një 29-vjeçar është deklaruar fajtor në një gjykatë të Tokios për të gjitha akuzat në lidhje me vrasjen dhe copëtimin e tetë grave të reja dhe një burri në 2017, në një çështje që ka tronditur vendin.

Takahiro Shiraishi i tha gjykatës se kishte kontaktuar me gratë përmes Twitter-it dhe platformave të tjera të mediave sociale. Sipas tij ato kishin shprehur mendime vetëvrasëse. Ai më pas i çonte në banesën e tij, ku ai i përdhunonte dhe i vriste.

Vrasjet bënë që autoritetet në Japoni të monitoronin dhe të kontrollonin faqet në të cilat njerëzit postonin mbi vetëvrasjet. Twitter gjithashtu vuri rregulla kundër promovimit të vetëvrasjes dhe vetë-dëmtimit në përgjigje të çështjes.

Viktima mashkull ishte i dashuri i një prej grave që ishin konfrontuar me Shiraishin në banesën e tij.

Avokatët e të pandehurit kishin argumentuar se akuzat për vrasje duhet të zbuteshin sepse viktimat, të cilët ishin nga mosha nga 15 në 27, kishin dashur të vdisnin.

Shiraishi ka të ngjarë të dënohet me vdekje nëse dënohet. Autorët e vrasjeve masive, grabitjeve me vrasje ose përdhunime me vrasje në Japoni zakonisht ekzekutohen, gjë që kryhet me varje.

I pandehuri u kap në tetor 2017 kur vëllai i njërës prej viktimave gjeti mesazhe nga Shiraishi.

Kur policia shkoi në banesën e Shiraishit ai u tha atyre se trupi i gruas që ata po kërkonin ishte në frigorifer. Ata më pas zbuluan pjesë të trupit nga të nëntë viktimat në kuti më të freskëta dhe kontejnerë të tjerë magazinimi. Ai dyshohet se kishte asgjësuar disa pjesë të trupit. /Opinion.al

Pas