-Shëndeti

Zbulohet testi që tregon plakjen e trupit tonë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:47 - 08/09/15 |
root

Shkencëtarët thonë se kanë gjetur një mënyrë për të testuar sesa mirë apo keq po ‘plaket trupi’ ynë. Sipas një artikulli të BBC, shkenctarët mendojnë se kjo metodë do t’i ndihmojë të parashikojnë se kur do të vdesë një person, të identifikojë rreziqet më të mëdha apo efektet e mjekimeve, si dhe të diskutohet mbi pesionin dhe sigurimet. Skuadra në Kolegjin Kings në Londër flet për ‘moshën biologjike’ si më të dobishme në shumë studime krahasuar me ditën e lindjes së gjithkujt. Megjithatë, ky studim, i publikuar në Genome Biology, nuk tregon sesi mund të ngadalësojmë proçesin e plakjes.Testi kërkon për një ‘shenjë plakje’ në qelizat e trupit duke krahasuar sjelljen e 150 gjeneve. Studimi u arrit duke krahasuar fillimish 54 mijë shenja të aktivitetit të gjeneve në trupa të shëndetshëm personash nga mosha 25 deri 65 vjeç, e më pas duke e reduktuar këtë numër në vetëm 150 shenja specifike.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas