Politikë

Ylli Shehu fshehu dënimin, futi BMW X5 pa doganë


               Publikuar në : 17:01 - 15/03/19 |
Geljano Fataj

Deputetët e rinj të opozitës duket se e nisin keq “misionin” e tyre. Ylli Shehu, deputeti i ri nga listat e LSI-së ka fshehur në formularin e dekriminalizimit të depozituar në KQZ, një dënim për kontrabandë, falsifikim të dokumenteve dhe të vulave.

Sipas News 24, vendimi për dënimin e tij mban datën 18 Nëntor 2008 dhe është dhënë nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë.

Kjo gjykatë e ka shpallur fajtor dhe e ka detyruar të paguaj 600 mijë lekë, për tre veprat penale.  Në vendim thuhet se, Shehu kishte futur në Shqipëri në muajt tetor-nëntor 2003, një automjet BMW X5, pa paguar detyrimin e saktë doganor.

Avokati mbrojtës Robert Hysa, gjatë procesit kishte pohuar se i pandehuri Ylli Shehu i pranonte akuzat dhe se ndihej i penduar. Madje kishte kërkuar edhe masa lehtësuese për arsye se i mbrojturi prej tij ishte pa precedent penal, në kushte të vështira ekonomike e familjare.

Ky dënim i nëntorit 2008 është fshehur në deklaratën e dekriminalizimit, detyrim ligjor për çdo zyrtar të lartë të zgjedhur. Tani sipas ligjit të dekriminalizimit, Ylli Shehu do të futet në një proces, që mund t’i kushtojë mandatin. /Opinion.al

Pas