Bota

Vullkani aktivizohet në ishujt Kanarie, evakuohen banorët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:08 - 19/09/21 |
Opi Nion

Vullkanit i ishullit spanjoll La Palma (Kanarie) u aktivizua të Dielën, duke çliruar burime lavash dhe një re tymi e hiri në ajër.

Autoritetet tashmë kishin filluar evakuimin e të sëmurëve dhe disa kafshëve në femrat e fshatrave përreth që para shpërthimit, i cili ndodhi në një zonë të pyllëzuar. Bashkia u bëri thirrje banorëve në një deklaratë të “ushtrojnë kujdes ekstrem”, dhe të qëndrojnë larg zonës dhe jashtë rrugëve. Popullsisë së fshatrave aty pranë iu tha të shkonte në një nga pesë qendrat për t’u evakuuar, dhe ushtarët mbërritën për t’i ndihmuar.

Televizioni spanjoll tregoi burime të lavës dhe tymit që mund të shiheshin nga i gjithë ishulli./Opinion.al

Pas