Kryesore

Vuçiç refuzon propozimin e Kurtit,nuk firmos deklaratën e paqes me Kosovën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:19 - 19/07/21 |
Opi Nion

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç ka refuzuar përsëri nënshkrimin e një deklarate paqeje me Kosovën.

Ky propozim u bë sot nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurit në takimin a mbajtur në Bruksel, në kuadër të dialogut mes dy vendeve.

 “Unë sot propozova fillimisht një marrëveshje të shkruar me gjashtë nene, ose Deklaratë të Paqes mes Kosovës dhe Serbisë, që u refuzua. Atë çfarë kisha kërkuar herën e kaluar e kam përgatitur në mënyrë të balancuar me një tekst me gjashtë nene, mirëpo u refuzua ende pa u lexuar. Kjo tregonte mosgatishmërinë për marrëveshje pasi u refuzua pa u lexuar fare”, tha Kurti./ Opinion.al

Pas