Kryesore

Vrasja e ish-kryeministrit japonez, Meta: Autori të marrë dënimin e merituarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:10 - 08/07/22 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta ka reaguar lidhur me vrasjen e ish-kryeministrit të Japonisë Shinzo Abe.

Në një reagim në rrjetin social “Facebook”, Meta ka dënuar aktin kriminal dhe ka shprehur ngushëllimet.

Presidenti shkruan se autori i ngjarjes duhet të marrë dënimin e merituar.

Thellësisht i tronditur nga lajmi për ndarjen nga jeta në mënyrë tragjike të ish-Kryeministrit të Japonisë, Shinzo Abe. Dënoj me forcë aktin e rëndë kriminal dhe jam i bindur se autori do të marrë dënimin e merituar!

Duke ruajtur kujtimet e një takimi mbresëlënës gjatë vizitës në Japoni dhe vlerësuar përkushtimin e pandërprerë për forcimin e marrëdhënieve dypalëshe, ish-Kryeministri Abe do të mbahet mend si një mik i çmuar i Shqipërisë dhe popullit shqiptar. Ngushëllimet më të ndjera për familjen dhe popullin mik japonez, të cilëve u gjendemi pranë në këto momente të vështira”,-shkruan Meta./Opinion.al

Pas