Aktualitet

“Vota nuk vlen sa një dele”,Meta:Policia në monitorim, në 2 mars i kurseva


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:29 - 19/02/21 |
Semiljana Azizi

Gjatë një konferencë për shtyp ditën e sotme Presidenti i Republikës Ilir Meta ka rikujtuar sërish 2 marsin, teksa e ka ftuar popullin në referendum.

Kreu i Shtetit dha një përgjigje nëse preket vota e 25 prillit por edhe nëse ka tentativa për të proceduar Presidentin.

“Unë jap President, ushtari i parë i Republikës dhe student i dhjetorit. Kam shumë respekt për policinë, ju kam dalë për zot kur janë sulmuar, por ju kujtoj se janë në monitorim të përditshëm, nuk do mbaj përgjegjësi unë për fatin që do ju përgatisë populli shqiptar.

Ata janë për të shërbyer, jo për të bërë grup horrash që bëjnë një evazion të frikshëm. Shqiptarët si kthen kush nga rruga e demokracisë. Akti i djeshëm çfarë ishte? Vajzat e proceduara për agjitacion dhe propagandë? Duan të më procedojnë mua? Kur të duan, por mos i procedoj unë atë se në 2 mars i kurseva edhe një herë më duhet ta thërras popullin, të mos më detyrojnë! Unë i ftoj të gjithë në votime, vota nuk vlen as sa një dele dhe as sa një lopë. Kërkoj referendum se nuk janë zgjedhje normale këto”,tha Meta.

Sa u takon zgjedhjeve të 25 prillit Meta tha se do marrë masa në respekt të Kushtetutës për të mbrojtur votën e shqiptarëve.
Do të marr masat e mia në respekt të Kushtetutës. Qytetarët shqiptarë duhet të jenë të sigurt dhe të bindur se vullneti i tyre do të numërohet dhe garant për këtë jam unë si President i Republikës. I gjithë populli duhet të jetë garant për të ruajtur dhe mbrojtur votën e vet. Se si do të ndodhë kjo, do ta tregojmë javët në vijim. Kush tenton t’iu blejë sa një dele a sa një dhi, ai nuk mund të jetë kryeministri juaj, as deputeti juaj, sepse kërkon të shkatërrojë demokracinë, duke shkatërruar votën.”- tha Presidenti./Opinion.al

Pas