-U tha në Opinion

Vota e tij rrëzoi qeverinë/ Deputeti i dënuar ende mban mandat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:10 - 22/12/20 |
el ida

Deputeti i parlamentit të Kosovës Ethem Arifi vijon ende të mbajë mandatin, pavarësisht se për të ka një vendim të formës së prerë, i dënuar për afera korruptive.

Ka qenë pikërisht vota e këtij deputeti, e cilësuar e pavlefshme, që ka çuar Gjykatën Kushtetuese të Kosovës në vendimin për ta cilësuar të pavlefshme edhe qeverinë e drejtuar nga Avdullah Hoti duke kërkuar në vend zgjedhje të reja brenda 40 ditësh.

Por në një lidhje direkte në emisionin “Opinion”, gazetarja Blerta Dalloshi tha se Arifi vijon ende të mbajë mandatin dhe për më tepër akoma, ai është lejuar nga KQZ të kandidojë, në një kohë kur ndaj tij kishte një vendim gjykate, duke shkelur kështu nenin 29 të Ligjit të Zgjedhjeve të Përgjithshme./Opinion.al

Pas