Aktualitet

Von der Leyen: Me Ballkanin Perëndimor ndajmë të njëjtën histori dhe fat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:51 - 16/09/20 |
Al Do

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, shprehu sot mbështetjen e saj për të ardhmen evropiane të Ballkanit Perëndimor.

Në fjalimin e saj të parë në Parlamentin Europian, si presidente e Komisionit, të quajtur “State of the European Union”, gjermania tha: “E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Europian. Ne ndajmë të njëjtën histori, të njëjtin fat. Ballkani Perëndimor është pjesë e Europës, jo vetëm një pikë ndalese e Rrugës së Mëndafshit”.

Von der Leyen tha se unioni do të ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor të dalin nga kriza e shkaktuar nga koronavirusi.

“Komisioni Europian do të paraqesë së shpejti paketën e ringritjes ekonomike për rajonin. Ne mbështesim partnerët tanë në lindje dhe në jug. Do t’i ndihmojmë ata të rinisin ekonomitë e tyre”, deklaroi ajo ndër të tjera. /Opinion.al

Pas