Aktualitet

Nga sot në fuqi supergjobat për biznesin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:15 - 12/11/15 |
b.f

TIRANE- Pas hyrjes në fletoren zyrtare, ligji për ndëshkimin e bizneseve që shkelin rregullat do të jetë edhe më i ashpër. Ligji ka hyrë sot ë fuqi dhe parashikon 10-fishim të gjobave për bizneset që shkelin rregullat. Sipas ligjit të ri, do të ndëshkohen me:

10 milion lekë gjobë bizneset që sheshin me shumicë pa faturë

500 mijë lekë gjobë biznesi i vogël që nuk lëshon kupon tatimor

500 mijë leke gjobë për biznesin e vogël që nuk deklaron punonjësit.

Gjoba prej 500  mijë lekësh parashikohen edhe për ata që nuk deklarojnë pagën reale të pounonjësve apo nuk deklarojnë vendndodhjen e biznesit.

 

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

  1. a sum of money demanded by a government for its support or for specific facilities or services, levied upon incomes, property, sales, etc.
    Perkthimi:një shumë parash kërkuar nga qeveria për mbështetjen e saj apo për objektet ose shërbimeve të veçanta, të vëna mbi të ardhurat, prona, shitje, etj
    Une vete personalisht se kuptoj se ku eshte mbeshtetja nga qeveria qe une te jem I vete kenaqur qe te paguaj TAX…!!!! :(

Pas