Sport

Video/I priti Pelesë golin “e pamundësisë”, kush ëshë legjenda që vdiq sot


               Publikuar në : 15:25 - 12/02/19 |
b.f

Bota e futbollit ka humbur sot një nga legjendat më të mëdha të të gjithë kohërave.

Ish-portieri i Anglisë, Gordon Benk ndërroi jetë ditën e sotme, në moshën 81-vjeçare.

Benk ishte fitues i Kupës së Botës me “3 luanët”, si edhe u cilësua si një ndër portierët më të mirë në historinë e Britanisë.

Një nga pritjet që do të mbahet mend gjatë është ajo që bëri, kundër Pelesë në Botërorin e vitit 1970.

Që edhe cilësohet si një pritje në kufijtë e pamundësisë.

Benk u aktivizua 73 ndeshje me ekipin kombëtar dhe mbrojti portën e disa klubeve angleze si Çesterfilld, Leister, Stok Siti, etj./ dL

 

Pas