Bota

Video/ Temperatura ekstreme në Kinë, mjekët e Covid-19 të shtrirë në tokëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:57 - 22/07/22 |
Opi Nion

Kina Lindore është përfshirë nga temperatura të larta përgjatë ditëve të fundit duke vështirësuar në këtë mënyrë punën për punonjësit e Covid-19.

Në një video të publikuar nga CNN, shfaqen pamje të frikshme nga gjendja e rënduar në të cilën ndodhen punonjësit e kujdesit shëndetësor të vijës së pare atje.

Nga pamjet shihet se, për shkak të nxehtësisë një punonjëse e Covid-it vjell në tokë, ndërsa kolegët nxitojnë t’i heqin kostumin e saj të punës për ta ndihmuar atë të ndihet më mirë.

Siç raportojnë mediat e huaja, kjo është një skenë e rëndomtë që shikohet në të gjithë Kinën, ku sipas tyre në çdo moment të ditës mund të shikosh humbje ndjenjash, vjellje, mjekë të shtrirë në tokë dhe që e kanë të pamundur të lëvizin.

Ndër të tjera, në video shfaqen infermierë që kanë vështirësi me frymëmarrjen, problem ky, i cili përveçse vapës, ndihmohet edhe nga veshjet mbrojtëse që kanë të veshur në të gjithë trupin për orë të tëra.

“Nuk është ujë”, është kjo një frazë e thënë për të demostruar se “uji” që del nga pajisjet mbrojtëse të punonjësve të Covid-19, në fakt është djersa e grumbulluar brenda kostumit përgjatë ditës dhe orëve të gjata të punës.

Ndërkohë, jashtë spitalit shfaqet një radhë e gjatë njerëzish në pritje për kryerjen vizitave të tyre, ku një prej tyre pohon se është shumë nxehtë dhe se ndihen të rraskapitur nga vapa.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CNN (@cnn)

Pas