Aktualitet

Video/ Si mori përsipër Enver Hoxha të stërviste grupet e huaja marksisteBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 00:50 - 01/05/16 |
b.f

Pas prishjes me sovjetikët dhe lidhjes së miqësisë së re me Kinën e madhe, Enver Hoxha, lideri i komunistëve shqiptarë, do të merrte përsipër një aventurë të pakonceptueshme në çdo lloj kohe.

Ishte një aventurë që do ta shndërronte shtetin e vogël dhe të varfër shqiptar në një qendër referimi të partive komuniste të një numri të konsiderueshëm vendesh të botës.

Saktësisht, nisur nga mesi i viteve 60, Shqipëria do të shpërndante shifra të konsiderueshme të hollash për mbajtjen gjallë të lëvizjes komuniste botërore, por ndërmarrja më e rrezikshme do të ishte stërvitja nga ana e ushtrisë shqiptare e guerilsave të huaj marksistë, me qëllim që ata ta shfrytëzonin këtë përvojë në vendet nga vinin për të marrë pushtetin me anë të armëve. /ABC News 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas