Te Fundit

Video/ Qindra punëtorë të centralit bërthamor bllokojnë hyrjen e forcave ruse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:09 - 02/03/22 |
Opi Nion

Qindra punëtorë dhe banorë vendas pranë qytetit juglindor të Enerhodar,  iu kanë bllokuar trupave ruse rrugën hyrëse në një termocentral bërthamor ukrainas në zonë.

Ata kanë frikë se shkatërrimi i instalimit në Enerhodar – jo shumë larg Krimesë dhe termocentralit më të madh të Evropës – mund të shkaktojë një katastrofë.

Kamionët janë parkuar nëpër rrugët që hyjnë në fabrikë dhe janë ngritur grumbuj të mëdhenj gomash me flamuj ukrainas.

Forcat pushtuese janë afër zonës. Ndodhen rreth 140 milje nga qyteti i Khersonit, të cilin ministria ruse e mbrojtjes pretendoi se e kishte pushtuar sot.

Kryetari i bashkisë së qytetit Dmitri Orlov tha: “Kjo është mënyra se si Energodar – civilët e tij – gra dhe burra, mbrojnë qytetin e tyre. Do të vazhdojë ta mbrojë atë.

“Tani, më shumë se kurrë, duhet të mobilizojmë forcat tona, të jemi bashkë, që armiku të mos hyjë në qytet, që është termocentrali më i madh bërthamor në Evropë! Le të jemi gati, miq!’

Ai më herët tha se forcat ruse po “afrohen” dhe u bëri thirrje banorëve të drejtohen në pikën e kontrollit në hyrje të qytetit.

 

 

Pas