Bota

Lufta në Ukrainë/ SHBA i dha Zelensky-it një telefon satelitor para pushtimit rus


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:15 - 02/03/22 |
Opi Nion

SHBA mbetet në kontakt të rregullt me ​​presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky përmes një telefoni satelitor të sigurt që SHBA-ja i dha qeverisë ukrainase muajin e kaluar përpara se të ndodhte pushtimi rus.

Komunikimet më të sigurta më parë midis ukrainasve dhe zyrtarëve amerikanë kalonin përmes ambasadës në Kiev, thanë dy zyrtarë amerikanë. Kur SHBA po përgatitej për të evakuuar ambasadën, dhe me rritjen e frikës për pushtimin rus që po ndodh tani, SHBA-të ua dërguan homologëve ukrainas telefonin që ata po përdorin tani.

Telefoni i sigurt është i lëvizshëm, shtoi zyrtari. Zelensky e ka bërë të qartë se synon të qëndrojë në vend dhe aktualisht po lëviz në shumë vende në Kiev duke u mbrojtur me një prani të konsiderueshme forcash sigurie, ka raportuar CNN.

Më parë, Zelensky kishte dhënë mesazhe video duke folur përpara monumenteve ose ndërtesave të tjera të njohura, por fjalimi i tij në Parlamentin Evropian të martën u dha përmes një videos-call nga një dhomë e dekoruar vetëm me një flamur ukrainas.

Shtetet e Bashkuara i dhanë një telefon të ngjashëm satelitor Ministrit të Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, tha zyrtari. Telefonat kërkojnë energji elektrike, por mund të funksionojnë nga një gjenerator ose mund të marrin energji nga një makinë nëse është e nevojshme.

Fillimisht u deshën disa ditë që ukrainasit të përdornin telefonat satelitorë, sepse udhëzimet për përdorimin e tyre ishin në anglisht, jo në ukrainisht./Opinion.al

Pas