Bota

VIDEO/ Pamjet e ekzekutimit të dy ushtarëve, nisin hetimet për krime lufte


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:27 - 24/10/20 |
Al Do

Videot e një krimi të mundshëm lufte janë shfaqur në internet teksa vijojnë luftimet rreth territorit të Nagorno-Karabakut midis Azerbajxhanit dhe armenëve etnikë.

Videot u raportuan së pari nga faqja publike Southfront. Ajo tregon dy armenë me uniforma ushtarake duke u kapur nga trupat azere.

Një video e dytë tregon me sa duket të njëjtët Armenë duke u qëlluar për vdekje me duar të lidhura pas shpine.

Autoritetet armene i kanë identifikuar burrat si Benik Hakobyan, 73 vjeç dhe 25-vjeçarin Yuri Adamyan. Azerbajxhani i ka hedhur poshtë akuzat për krime lufte pasi i konsideron videot të rreme.

Mbikëqyrësi kryesor i Evropës për të drejtat e njeriut, Këshilli i Evropës, ka thënë se e ka marrë videon dhe do të hetojë të gjitha abuzimet e pretenduara të të drejtave të njeriut.

Në video, dikush që flet rusisht me një theks të rëndë azerbajxhanas urdhëron burrat të ecin përpara, të dorëzojnë çdo armë dhe të ngrenë duart lart. Ai u flet ushtarëve të tjerë në gjuhën azerbajxhanase, duke u thënë të mos i godasin robërit.

I burgosuri më i ri, Yuri Adamyan, heq helmetën dhe xhaketën e tij para se të ngrejë duart në ajër.

Megjithëse burri i moshuar, Benik Hakobyan, ka veshur një xhaketë kamuflazhi të stilit ushtarak, është e paqartë nëse ai është ushtar. Ai shtyhet në tokë dhe duket se ankohet nga dhimbja.

Videoja e parë u pasua nga një e dytë që tregon ekzekutimin e dy burrave.

Të burgosurit duket se i kanë duart të lidhura pas tyre dhe janë mbështjellë me flamujt e Armenisë dhe republikës së Nagorno-Karabakut.

Dikush urdhëron në gjuhën azerbajxhanase: “Synoni në kokat e tyre”.

Dëgjohen të shtëna të shumta dhe të burgosurit bien përtokë.

KLIKO KËTU PËR TË PARË VIDEOT E PLOTA

A janë videot të vërteta?

BBC ka studiuar klipet dhe ka konfirmuar se ato janë filmuar në Hadrut, një qytet që ka parë luftime të forta në Nagorno-Karabakun jugor, afër Fuzulit.

Ka të ngjarë që videot janë regjistruar midis 9-15 tetorit. Azerbajxhani njoftoi se Hadrut ishte marrë në 9 tetor, megjithëse më vonë doli se, ndërsa ata kishin marrë disa lartësi strategjike përreth qytetit, luftime të ashpra po vazhdonin ende për kontrollin e qytetit në 12 tetor.

Videot e para që tregojnë vërtet ushtrinë e Azerbajxhanit në qendër të qytetit u shfaqën në 15 Tetor. Videot e të burgosurve të luftës u shfaqën të dy për herë të parë në 15 Tetor.

Vendndodhja e videos së parë është buzë rrugës në pjesën veriore të Hadrut (39 ° 31’25.9 “N 47 ° 01’40.8” E).

Në foton më sipër, ka katër ndërtesa që shfaqen në video që mund të përputhen me strukturat në një pamje satelitore të rajonit.

Klipi i ekzekutimit duket se është filmuar në një park afërsisht një kilometër larg në jug të qytetit.

Duke ju referuar ndërkohë një videoje para se burrat të qëlloheshin me një pamje satelitore të qytetit dhe pamjeve nga një reportazh televiziv lokal, është e mundur të identifikoni vendndodhjen e saktë si parku ngjitur me rrugën Mkrtchyan (39 ° 30’53.4) “N 47 ° 02’01.8” E).

Rrjeti investigativ, Bellingcat identifikoi të njëjtat vendndodhje dhe periudha kohore për të dy videot dhe konfirmoi se helmetat dhe pushkët që shiheshin përputheshin me ato të përdorura të paktën në disa raste nga ushtarakët Azerbajxhanas.

Ata shkruajnë se analiza e tyre “tregon se këta dy burra ishin me të vërtetë luftëtarë armenë të cilët u kapën midis 9 dhe 15 tetorit nga ushtarët azerbajxhanas, ndoshta forca speciale, dhe me gjasë u ekzekutuan pak kohë më vonë”.

Komentuesit në internet nga Azerbajxhani kanë vënë në dyshim vërtetësinë e klipit, duke theksuar mungesën e dukshme të gjakut si rezultat i xhirimit, por ekspertët ushtarakë të intervistuar nga BBC thonë se videoja duket autentike.

BBC foli me një ish oficer të inteligjencës ushtarake britanike, i cili pranoi të fliste në kushte anonimiteti për arsye sigurie. Ata thanë: “Këto janë plumba të vërtetë, kjo është një vrasje e vërtetë. Kjo është e mirëfilltë dhe nuk shoh ndonjë arsye për të supozuar se është e inskenuar”. /Opinion.al

Pas