Aktualitet

Video/ Nënë Lizën e përzënë nga protesta: Nuk kemi ardhur për shtëpinë tënde


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:49 - 29/03/22 |
Opi Nion

Sot qytetarët zhvilluan një tjetër protestë kundër rritjes së çmimeve para Kryeministrisë, pjesë e së cilës ishte edhe Nënë Liza e cila u bë simbol i 5 Majit për mbrojtjen e shtëpive.

Por, teksa ishte duke folur për mediat, ajo është kapur nga krahët nga një zonjë e cila i thotë se nuk janë në shesh për shtëpinë e saj, por për rritjen  e çmimeve.

“Ç’është kjo, për ça kemi ardhur, për shtëpinë tënde apo për kauzën e tanishme. Prej teje thonë se është protestë politike, a ka mundësi të ikësh? Ik, ik”, tha ajo.

Rritja e çmimeve ka mbledhur sërish qytetarët përpara Kryeministrisë. Me pankrarta në duar kundërshtuan rritjen e çmimit të naftës dhe të produkteve bazë ushqimore.

“Kush mbjell uri, do të korr revolotë”, ishte mbishkrimi i një pankarte të madhe.

Protestuesit thonë se kur qytetarët reagojnë, çmimet ulen, ndërsa kur ka indiference, ato rriten sërish.

Pas