Bota

12 viktima nga sulmi ajror në Mykolaiv


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:31 - 29/03/22 |
Opi Nion

12 persona kanë humbur jetën gjatë një sulmi ajror rus në një ndërtesë qeveritare në qytetin të Mykolaiv të Ukrainës. Po ashtu, nga sulmi janë plagosur dhe 33 persona të tjerë.

“Ky është makth. Një vajzë vdiq në dyshemenë time. Çfarë mund të them? Po tallesh? E përqafova dhe sapo kaluan dy minuta ajo ndërroi jetë”, tha një grua e cila ndihmoi forcat e kërkim shpëtimit.

Forcat ruse kanë sulmuar portet jugore të Ukrainës, duke përfshirë Kherson, Odesa, Mykolaiv dhe Mariupol. Sipas Sky Neës, duket sikur Rusia kërkon që t’i ndërpresë Ukrainës daljen në Detin e Zi dhe të vendosë një korridor tokësor nga Rusia në Krime.

Pas